Zaseknutý zámok

S týmto prípadom sa v živote stretne snáď každý. Spôsobuje to nahromadenie nečistôt, alebo prosté mechanické poškodenie Niekedy je riešenie zaseknutého zámku vecou pre zámočníka, vlastnou opravou si ale viete ušetriť ako peniaze, tak aj kopec času - stačí vedieť, ako na to. Postup opravy je jednoduchý a intuitívny a už o pár minút máte dvere opäť otvorené.

Čo budete potrebovať

Základ je mať poruke pár nástrojov, s ktorými zámok uvoľníte, aby ste sa mohli dostať k opravám v jeho vnútri. Hlavné je mať skrutkovač. Vopred si zistite, či na vašu kľučku budete potrebovať krížový alebo plochý. V niektorých prípadoch sa oplatí siahnuť aj po vŕtačke.

Odstráňte larvu

Larva je pomenovanie pre jadro cylindrického zámku. V podstate ide o jeho samotný mechanizmus. Práve do larvy sa zasúva kľúč na zamknutie či odomknutie dverí. V prípade zaseknutia zámku riešte hneď po výbere larvy jej náhradu za novú, zodpovedajúcu jej tvaru a rozmerom. Odporúčame vyberať náhradnú larvu od rovnakého výrobcu, od akého ste mali aj tú pôvodnú.

Použite mazivo

Problém so zaseknutým zámkom môže vzniknúť aj vtedy, keď kľúče nepriliehajú v larve a iba visia na stavítkach. V takomto prípade pomôžu univerzálne mazivá. Najviac nápomocné sú tie, ktoré majú aj trysku na nanesenie potrebnej vrstvy do priestorov s ťažším prístupom, ktorým zaseknuté zámky sú. Mazivo naneste nad zaseknutý kľúč a narábajte ním zhora nadol, čím ho postupne dostanete von.

Uvoľnite zaseknutý jazýček

Ak jazýček vytvára komplikácie, prakticky ho môžete uvoľniť bez ohľadu na to, či sa zasekne, keď sú dvere otvorené alebo zatvorené. V prípade otvorených dverí stačí odstrániť zámok, uvoľniť kryciu dosku, odmastiť jazýček handrou namočenou v acetóne a na brúsnom papieri obrúsiť opotrebovanú stranu. Následne mechanizmus opätovne zložte a namontujte naspäť do dverí.

Zdvihnite teplotu

Zákony termodynamiky hovoria, že pod vplyvom vysokých teplôt sa kovy rozpínajú. Využite tento proces, ak nebude fungovať nič iné, vo svoj prospech a raz-dva vďaka nemu zámok uvoľníte. Potrebovať budete obyčajný fén. Po intenzívnom náhreve skúste manipulovať kľúčom do strán a pomaly ho vyťahovať von. 

Čistenie a prevencia

Ako sme spomenuli, nedostatok maziva môže viesť k viacerým problémom, preto musí byť dodržiavaná pravidelná prevencia a čistenie pre ochranu funkčnosť celého mechanizmu. Odporúča sa vykonať tieto opatrenia aspoň raz do roka, čím sa vyvarujete ako zaseknutému zámku, tak ďalším iným starostiam.

Oprava na vlastnú päsť môže ušetriť čas a peniaze, avšak nemusí sa vykonať správne, ba dokonca vôbec. V takom prípade nechajte uvoľnenie zaseknutého zámku na profesionáloch.


Doprava zdarma

Pri nákupe nad 60 EUR
platíme dopravu za Vás

15 dní na vrátenie

Kupujte bez obáv, máte
15 dní na vrátenie nákupu

Platba kartou

Môžete platiť
platobnou kartou

Poradíme

Po - Štv. 8.00 - 16.30
Piatok 8.00 – 16.00
0918 633 701, 0918 793 519

Nakupujte online bez obáv, 24 hodín denne 7 dní v týždni.