Ako vybrať schránku

Obyčajné listové zásielky pošta doručuje do funkčných domových listových schránok. Pod funkčnou domovou listovou schránkou sa rozumie, že schránka je uzamykateľná, zabezpečuje zásielky pred poveternostnými vplyvmi, nesmie umožniť vypadnutie zásielky, je odolná proti jednoduchému vykradnutiu, t.j. proti vytiahnutiu vložených zásielok rukou bez pomocných prostriedkov a násilia.

Poštové schránky sa rozdeľujú podľa miesta použitia :

Domové schránky - umiestenie v rodinnom dome pre vstupom, resp. na hranici pozemku
Bytové schránky - umiestnené pri vstupe, na prízemí, pred obytným domom

Bytové schránky je možné použiť aj pre firmy

Poštové schránky by mali spĺňať ustanovenia technickej normy " STN 74 7640 Domové listové schránky" . Spomínaná norma definuje technické požiadavky na veľkosť samotnej schránky, otvoru, kde sú vkladané zásielky, ale tiež materiál, z ktorého má byť vyhotovená. Minimálny rozmer otvoru vhodu  by mal dosahovať 25 x 230 mm. Výška prvej schránky od podlahy má byť medzi 400 mm až 1 800 mm - posledná schránka. Príliš malá schránka, alebo malý vkladací otvor spôsobí, že budete nútení chodiť na poštu / poštárka zásielku nedoručí / alebo sa zbytočne poškodí a bude zo schránky trčať.

Mýty a fakty :

Poštová schánka nie je trezor - nie je určená na cenné listy a zásielky

Poštová schránka nie je vodotesná - žiadna schránka nevydrží nápor ďažďa, najmä v južnej časti Slovenska silno fúka a preto spolu s vytrvalým dažďom môže dôjsť k zatečeniu pošty.

Domové schránky sú konštrukčne určené pre použitie na exteriér, no zároveň platí predchádzajúce pravidlo.

Bytové schránky - platí, že že výberom vhodného stanovišťa pre schránky / prestrešenie ... / Vám pošta nezatečie. Momentálny trend v obytných domoch prináša schránky, ktoré sú obojstranné / vonkajšia strana vhod pošty - vnútorná výber pošty /. Schránky potom delíme na zabudované v murive, alebo osadené v dvernom krídle namiesto pevnej výplne, alebo skla. Je treba upozorniť vlastníkov, že použitím obojstranných schránok sa výrazne zníži teplota vstupnej miestnosti. Každá schránka má vhod, ktorým prúdi vzduch. Rôznymi technickými prvkami, tesnenie dvierok, izolácia výplne schránok sa síce zníži spomínaný efekt, no nie je ho možné úplne odstrániť. Jediným riešením je kvalitné zádverie, ktoré ochladenie nepustí do ďalších priestorov obytného domu. Pre vstupné priestory, kde sú "len" jedny dvere bez zádveria a následujú bytové jednotky - neodporúčame použitie obojstranných schránok. Výsledný efekt "nemusím otvárať poštárke " bude v porovnaní s nespokojnými vlastníkmi spodných bytov nevyvážený.

Zároveň u oboch typoch schránok môže dôjsť k navlhnutiu pošty, platí v prípade dlhodobo nepriaznivého počasia - nejedná sa o vadu poštovej schránky

Ideálne umiesnenie pre bytové schránky sú spoločné vstupné priestory. Uvedené priestory sú viac kontrolované a nedochádza k výraznému vandalizmu.

Pre najlepší výber patrí okrem dobrej ceny a vhodného materiálu - veľkosť schránky. Veľkosť je veľmi dôležitá s hľadiska dlhodobého bezproblémového príjmania pošty. Dnešná doba, to nie sú len listy a časopisy, ale žiaľ aj veľký prísun propagačných letákov. Takže platí,že čím väčšia tým lepšia. Poštová schránka Vám bude slúžiť roky. Veľkosť pred 10.rokmi dnes jednoducho už nepostačuje.


Doprava zdarma

Pri nákupe nad 60 EUR
platíme dopravu za Vás

15 dní na vrátenie

Kupujte bez obáv, máte
15 dní na vrátenie nákupu

Platba kartou

Môžete platiť
platobnou kartou

Poradíme

Po - Štv. 8.00 - 16.30
Piatok 8.00 – 16.00
0918 633 701, 0918 793 519

Nakupujte online bez obáv, 24 hodín denne 7 dní v týždni.