Bezpečnostná kľučka

Okolnosti nás občas donútia kúpiť nové alebo vymeniť staršie dverové bezpečnostné kovanie. Nepochybne však výberom správneho kovania pomôžeme ochrániť svoj majetok. Bez ohľadu na funkčné vlastnosti má jeho vzhľad i psychologický aspekt. Bezpečnostné kovanie pomôže odradiť príležitostného zlodeja, ktorý radšej zamieri vedľa. Napríklad tam, kde sa okolo jednoduchého zámku blýska obyčajné kovanie, ktoré už na prvý pohľad kladie oveľa menší odpor voči násilnému vniknutiu.

Bezpečnostné kovanie je kovanie, ktorého základné funkčné vlastností je chrániť zámok a cylindrickú vložku pred útokmi zvonku. Preto ho zvyčajne umiestňujeme na vstupné dvere do bytu či domu. Kovanie je uchytene do dvernej konštrukcie špeciálnymi, pevnými skrutky. Bezpečnostné kovania sú vybavené bezpečnostnými prvkami, ktoré sťažujú odvrtánie, chráni aj proti vylomeniu alebo odvrtániu cylindrickej vložky. Jeho bezpečnostná charakteristika je daná rozdelením do jednotlivých tried podľa STN P ENV 1627. Táto norma definuje odolnosť výrobkov napríklad práve proti odvrtániu, vyhmataniu, vytrhnutiu, hrubému násiliu, atď . Hodnotenie a certifikáciu výrobkov zabezpečuje nezávislé akreditované skúšobné laboratória.Rozlišujeme štyri základné stupne a pomocným kritériom, uľahčujúcim orientáciu klientov je tzv "PYRAMÍDA BEZPEČNOSTI":

  • základná ochrana
  • dostatočná ochrana
  • vysoká ochrana
  • veľmi vysoká ochrana

Jednotlivé stupne bezpečnosti sú na obaloch výrobkov odlíšené farbou a číslom. Zaradenie jednotlivých výrobkov do kategórie je podmienené certifikátom vydaným autorizovanou skúšobňou. Výrobca musí - popri laboratórnych testoch- preukázať, že je schopný dodávať výrobok na trh v stálom prevedení a kvalite.

Ideme na nákup

Zmerajte si niektoré dôležité miery na súčasnom kovanie, aby ste ich mohli nahradiť rozmerovo a typovo zodpovedajúcim kusom.

Rozstup čiže vzdialenosť od stredu kľučky k stredu otáčania vložky (kľúča vo vložke). Najčastejšie sa predávajú kovanie s roztečou 72mm, 90mm, 92mm, občas sa objavia modely s roztečou 88mm alebo aj 55 mm.

Hrúbka dverí, ktoré majú byť novým kovanie osadené. Tento rozmer je pre jednotlivé modely kovania stanovený v podobe intervalu, do ktorého by ste sa mali vojsť. Napríklad to môže byť 40 - 55 mm. Vyrábajú sa ale aj samozrejme kovanie na širšie aj užšie dvere.

Kovanie s prekrytím vložky. Prekrytie vložky výrazne zvyšuje bezpečnosť kovania. Ak chcete takéto kovanie dokúpiť bez novej zodpovedajúcej vložky, musíte si doma premerať, či tá Vaša pôvodná nebude na vonkajšej strane dverí príliš krátka. Prekrytie je približne centimeter vysoké, a ak by vložka pod ním bola ukrytá príliš hlboko, nepodarilo by sa vám kľúč pri odomykanie zasunúť dostatočne až na doraz a neotvorili by ste.

Prevedenie - v ponukách špecializovaných firiem sa najčastejšie stretnete s tromi typmi bezpečnostných kovanie-kľučka-kľučka, gombík-kľučka, madlo-kľučka. Tu zohráva pri výbere dôležitú úlohu úvaha, ako často sú dvere používajú, aká je frekvencia otvárania. Pri väčšej frekvencii je praktickejšie prevedenie kľučka-kľučka.

Dôležité upozornenie - bezpečnosť je zabezpečená až pri uzamknutí, nestačí dvere len "zaklapnúť"!!!

Povrchová úprava - v dnešnej dobe je na trhu prezentovaná široká škála materiálov a povrchových úprav (hliník, eloxovaný hliník, nerez, matný nerez, chróm, nitrid titánu a ďalšie). Záleží celkom na úvahe klienta, pre aký výrobok sa rozhodne.

Všetky vyššie uvedené kritériá pomôžu pre základnú orientáciu klienta. Iste podstatnú úvahou bude samozrejme cena, aj tu je na trhu pomerne veľká možnosť voľby. Je však potrebné zdôrazniť, že výrobky od renomovaných výrobcov, výrobky plne certifikované a výrobky s perfektným dizajnom a dokonalým dielenským spracovaním majú svoju cenu a majú svoju vysokú úžitkovú hodnotu pri úvahách.


Doprava zdarma

Pri nákupe nad 60 EUR
platíme dopravu za Vás

15 dní na vrátenie

Kupujte bez obáv, máte
15 dní na vrátenie nákupu

Platba kartou

Môžete platiť
platobnou kartou

Poradíme

Po - Štv. 8.00 - 16.30
Piatok 8.00 – 16.00
0918 633 701, 0918 793 519

Nakupujte online bez obáv, 24 hodín denne 7 dní v týždni.