Demontáž a montáž kľučiek

Osadenie a demontáž kľučiek na vaše dvere môže a nemusí byť vašou záležitosťou - záleží to od toho, ako sa to rozhodnete vykonať. Ak to chcete nechať na odborníkov, raz-dva bude kľučka namontovaná, no rovnako rýchlo sa vám to môže podariť aj svojpomocne. Ako na to? Povieme vám.

Montujeme kľučky

Štítová kľučka

V prvom rade budeme potrebovať štvorhranný tŕň, ktorý zasunieme do otvoru pre kľučky na zámku vo dverách. Najtenšia stena štvorhranu musí smerovať proti otvorom pre imbusové skrutky, ktoré sú v kľučkách. Štítom spojené kľučky nasunieme na tŕň a do otvoru v štíte vložíme kľúč. Ten zaistí správne umiestnenie štítu v ose so zámkom. Vopred však označíme na dverách miesta, do ktorých pôjdu skrutky alebo vruty.

Nasleduje vŕtanie otvorov a hneď na to priskrutkovanie štítov vrutmi na mieste otvorov na štítoch dverného kovania. Skrutky doťahujeme primerane na to, aby pod vplyvom tlaku nedošlo k poškodeniu či pretočeniu drážky alebo drážok na ich hlavách. Následne zaistíme kľučku k štvorhrannému tŕňu pomocou imbusových skrutiek.

Rozetová kľučka

Podobne ako v prípade štítovej kľučky, aj v tomto prípade začíname štvorhranným tŕňom, ktorý zasunieme do otvoru pre kľučky na zámku vo dverách. Aj tu platí, že najtenšia stena štvorhranu smeruje proti otvorom pre imbusové skrutky.

Označíme na dverách miesta pre skrutky a vruty a rozetami spojené kľučky osadíme na tŕň, po čom ich k sebe priskrutkujeme. Opäť platí, že treba byť obozretný pri doťahovaní skrutiek, aby sa nepoškodili. Na konci už ostáva iba zaistiť kľučku k štvorhrannému tŕňu pomocou imbusových skrutiek.

Demontujeme

Po montáži je demontáž ešte jednoduchšia a rýchlejšia. Či už potrebujete novú kľučku kvôli poruche tej pôvodnej, výmene za novú alebo strate jej estetických vlastností, ak máte poruke potrebné náčinie, ktorého vám netreba veľa, ste hotoví v okamihu. Prevažne potrebujete skrutkovač, prípadne kľúč na demontovanie roziet, a je dobré mať aj vrták či kladivo. Pred celým procesom však treba mať jasno v tom, aký typ kľučky sa ide demontovať. Rozlišujeme 3 typy - stacionárne, otočné a push.

Najskôr si dvere poriadne zaistite, aby ste maximálne eliminovali ich pohyb. V prípade stacionárnych kľučiek ako prvé odstráňte skrutky zo spodnej časti držadla alebo z lišty. Držadlo obozretne odoberte, odstráňte armatúry a máte to hotové.

Ak ide o otočné kľučky, najskôr sa treba zbaviť dekoratívnych dosiek, ktoré ich pokrývajú. Potom budete potrebovať kľúč alebo klinec, ktoré poslúžia na to, aby ste nimi mohli posúvať odpružený kolík, ktorý zasuniete späť vložením nástroja do technologického otvoru umiestneného na boku. Teraz treba presunúť upevňovacie skrutky na doske, až potom môžu byť úspešne odstránené obe časti rukoväte.

Pre push mechanizmus platí, že v prvom rade treba odstrániť rukoväť. Pomocou skrutkovača odmontujte zapustenú skrutku. Skrutkovače si pripravte do rezervy, môžete potrebovať rôznohranné. Keď to budete mať hotové, na rad príde odstránenie ozdobného pásu a panelu ukrývajúceho úchytky. Vtedy môžete odšróbovať hlavné skrutky, ktoré držia celý mechanizmus.Potom sa už iba demontuje iba zaisťovacia doska.

Pustite sa teda hravo do montáže a demontáže, pri ktorej vám v prípade potreby bude KĽUČKA vždy nápomocná.


Doprava zdarma

Pri nákupe nad 60 EUR
platíme dopravu za Vás

15 dní na vrátenie

Kupujte bez obáv, máte
15 dní na vrátenie nákupu

Platba kartou

Môžete platiť
platobnou kartou

Poradíme

Po - Štv. 8.00 - 16.30
Piatok 8.00 – 16.00
0918 633 701, 0918 793 519

Nakupujte online bez obáv, 24 hodín denne 7 dní v týždni.