Nastavenie kovania

Bezpečnostná funkcia kovania je iba jednou z jeho vlastností. Vedeli ste, že okrem toho, že chráni váš interiér, takisto kovanie pôsobí aj ako izolačný prostriedok? V rôznych obdobiach roka si ho tak viete nastaviť podľa toho, ako sa mení vonkajšia teplota a podľa toho, nakoľko chcete regulovať prísun vonkajšieho vzduchu. KĽUČKA vám povie, ako na to.

Čo treba vedieť o kovaní

Kovanie je časť okna alebo dverí, ktoré funguje ako spoj medzi nimi a rámom. Pri ich výbere by ste mali dbať predovšetkým na materiál, z ktorého sa kovania vyrábajú, pretože táto súčasť dverí či okien je kľúčová a mala by vydržať čo najdlhšie. Ide o súčasť mechanizmu, ktorá plní ako funkčný, tak aj estetický účel. Voľbu kovania ovplyvňuje predovšetkým to, kde sa použije, a či bude tvoriť súčasť interiéru, alebo exteriéru.

Prečo nastavovať kovanie

Pravidelným používaním je kovanie vystavované neustálym mechanickým vplyvom, ktoré sa podpisujú na sile jeho úchytu. Všeobecne sa odporúča kontrolovať a doťahovať kovanie aspoň 2x za rok, aby mohlo plnohodnotne plniť svoju funkciu. Mimo toho, ako sme už spomenuli, je nastavenie kovanie kľúčové pre reguláciu vonkajšieho vzduchu a jeho priepustnosť do interiéru. Pravidelná údržba a nastavovanie kovania sa tak podpisujú nielen na jeho funkcii, ale aj na vašom komforte.

Ako nastaviť kovanie na leto a zimu

Po otvorení okna uvidíte kovanie, ktoré sa prevažne nachádza na hrane pri kľučke. Ak ste doteraz kovanie nenastavovali, vedzte, že pri výrobe sa nastavuje na letný režim.

Pre nastavenie na zimné počasie si pripravte skrutkovač a dotiahnite skrutku o 90°. Urobte to opatrne a ak treba, aj na viackrát. Pre overenie, či ste kovanie nastavili správne, stačí jednoducho zavrieť okno a pootočiť kľučkou. V prípade, že ste prácu odviedli dobre, budete cítiť, ako sa kľučka pohybuje ťažšie.

Nastavenie kovania na letný režim je v podstate reverzným úkonom k tomu, ako nastavujete kovanie na zimu. Jednoducho povoľte šrób o 90° a otestujte zatvorením okna, či je cítiť požadovaný rozdiel pri pohybe s kľučkou.

Okrem daných skúšok existuje ešte jeden spôsob, ako si overiť, či je kovanie nastavené správne. Povie vám to orosenie okna. Ak sa v zime na oknách objavuje, znamená to, že kovanie nie je dotiahnuté správne. Dotiahnite ho teda a pozorujte rozdiel.

Správne nastavenie kovania vám okrem pohodlia prinesie potešenie aj v účtoch za vytápanie vášho priestoru v zime. Pozitívny výsledok zlepší izoláciu okien a dverí a podpíše sa na nižších účtoch. Bývajte teda v maximálnom komforte.


Doprava zdarma

Pri nákupe nad 60 EUR
platíme dopravu za Vás

15 dní na vrátenie

Kupujte bez obáv, máte
15 dní na vrátenie nákupu

Platba kartou

Môžete platiť
platobnou kartou

Poradíme

Po - Štv. 8.00 - 16.30
Piatok 8.00 – 16.00
0918 633 701, 0918 793 519

Nakupujte online bez obáv, 24 hodín denne 7 dní v týždni.